четвер, 15 березня 2012 р.

Шахи: поле бою і військо

Ша́хи — гра на спеціальній дошці, що має назву шахівниця й поділена на 64 світлі і темні клітини (поля), між 16 світлими (білими) і 16 темними (чорними) фігурами за встановленими для них правилами


пересування; старовинна індійська настільна розважальна гра, що має давню історію. Як одна з найрозповсюдженіших спортивних ігор сучасності, гра поєднує в собі елементи мистецтва (уяви), науки (логічно-точний розрахунок) і спорту. Шахи мають виховне значення: сприяють розвитку концентрації уваги, вміння долати труднощі та планування власних дій, логічно мислити. Оскільки у грі в шахи виявляються особливості людської особистості, вони використовуються у якості моделі наукових досліджень в психології та педагогіці. Також використовуються для моделювання систем штучного інтелекту.

11 березня з ініціативи бібліотеки-філії села Біла відбувся турнір гри з шахів.

У турнірі  брали участь односельчани, люди для яких шахи являються хоббі.

Гра розпочалась о 13.00 і тривала до 16.00.
Прізвище гравця
1
2
3
4
5
6
Бали

1
Маланчук Вл
------
1
1
0
1
1
4
2
2
Маланчук Сер
0
-------
0
1/2
1
1
2 1/2
4
3
Смаглій Євг
0
1
------
0
1
1
3
3
4
Березюк Орест
1
1
1
------
1
1
4 1/2
1
5
Поліщук Ярослав
0
0
0
0
------
1/2
1/2
5
6
Сум Олег
0
0
0
0
1/2
------
1/2
6

 Ось за  такими результатами  було визначено переможця. Ним став Березюк Орест.

Усі учасники та вболівальники отримали велике задоволення.
По завершенні турніру Петро Федоришин вирішив зіграти водночас з чотирьма учасниками

у трьох з яких він отримав перемогу.


Турнір відбувся за сприяння сільського голови
 Шматька В. П.,
 головного редактора газети "ВІЛЬНЕ ЖИТТЯ"

 Федоришина П. С.
 та депутата сільської ради 

Гевка І. П.

вівторок, 13 березня 2012 р.

...Орю свій переліг, убогу ниву,
та сію слово: добрі жнива
 колись то будуть...
Т. Шевченко


У 2012 році відзначається 198 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка - національногогенія, народного поета України. До цієї події бібліотека-філія провела літературно-поетичне читання "І лине над землею Шевченкове святеє слово".


  До уваги пошановувачів творчості Тараса Шевченка експонувалася книжкова виставка "Тарас шевченко: символ і велика правда".

Світлини під час проведення літературно-поетичного читання

 Ведучі: Мигас Анна і Бандирська Олена


 Інсценізація вірша Т. Г. Шевченка "Мені 13-й минало" 
Виконавці: Паскевич Іван, Чуба Мар'яна. 

Звучить "Заповіт" Т. Г. Шевченка у виконанні учасників літературно-поетичного читання.

четвер, 8 березня 2012 р.

З 8 березня

Історія свята 8 березня

Міжнародний жіночий день має давні традиції. Виявляється, його відзначали ще в Стародавньому Римі як матрони, так і їхні рабині. Перші отримували подарунки від чоловіків, другі - вихідний. І ті, й інші вирушали до храму Вести - хранительки домашнього вогнища. Дійство мало величезне значення, оскільки жіноцтво утверджувало свої принципи.
У слов’ян вкоренилась інша традиція - святкувати День матері (який, до речі, нині активно пропонують нам як альтернативу свята 8 березня). У ті далекі часи жінки навіть подумати не могли, що обмежуються їхні права. А права слабкої половини людства тоді, як відомо, зводилися виключно до обов’язків материнства та збереження домашнього вогнища.
Згодом і ці традиції відійшли у минуле. 8 березня 1857 року кілька сотень робітниць текстильних та взуттєвих фабрик Нью-Йорку провели страйк і демонстрацію - вони вимагали 10-годинного робочого дня, поліпшення умов праці й однакової з чоловіками заробітної платні. Як і передбачалося, поліція розігнала демонстранток. Що в цьому дивного?! Однак страйкарі й не думали здаватись - об’єдналися в профспілку. На честь цих подій на міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені 1910 року виступила Клара Цеткін...
Допитливі історики навіть з’ясували, що 8 березня 1857 була неділя. Можна передбачити, що жінкам не було чого робити, і тому вони вийшли на вулиці міста. Виявляється, наступного тижня в нью-йоркських газетах ніхто не згадував про таку резонансну акцію з сотнями прогресивних дам на вулицях і агресивною поведінкою поліції. Книжки про феміністський та робітничий рух у США теж, хоч як дивно, також замовчують цей інцидент. І коли 1908 року на з’їзді соціалістичної партії США було ухвалено резолюцію відзначати в останню неділю лютого День американських жінок, ніхто з делегаток не згадував страйк піввікової давності; просто взяли довільний день року.
Натомість Клара Цеткін уже орієнтувалася на американське жіноче свято. Більше того, спочатку вона пропонувала відзначати день жіночої солідарності без відриву від чоловічого колективу - «під час проведення травневих свят». Історія 1 Травня теж, як відомо, зав’язана на страйку робітників у Чикаго 1886 року, і теж на конфлікті з поліцією. У це повірити важко, однак про ту подію тодішня преса писала чимало, резонанс був неймовірний! А демонстрація нью-йоркських робітниць, судячи з усього, є лише міфом. Його створили набагато пізніше: так би мовити, за образом і подобою.
Втім, є трохи фривольна версія, відповідно до якої страйк у Нью-Йорку усе-таки був. Проте на вулиці рідного міста вийшли не скромні текстильниці-взуттєвики, а представниці професії, в якій і текстиль, і черевички потрібні хіба що на попередній стадії справи. Та, погодьтеся, що жінки будь-якого роду діяльності мали право вимагати поліпшення умов праці, підвищення її оплати та скорочення робочого дня. І, до речі, вихідного в неділю!
1913 року, коли жінки Російської імперії вперше приєдналися до своїх закордонних подруг у прагненні відзначити Міжнародний жіночий день, восьмому березня на європейських календарях у нас за старим стилем відповідало 23 лютого. Що, втім, тоді нікому не здалося підозрілим...
Зі святом, рідні, кохані, шановні, прекрасні.
Нехай весна живе у вашому серці.
Щодня, за будь-якої погоди та при будь-якому настрої.
А настрій - нехай вам забезпечують ті, хто поряд, хто любить вас і кого любите ви.


З 8 березня!!!